دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه

 دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه اولین بار به عنوان یک موسسه آموزش عالی در سال 1982 در ازمیر ترکیه افتتاح شد ولی تا کنون تحولات زیادی را به خود دیده است. این دانشگاه امروزه به عنوان یکی از 20 دانشگاه برتر در کشور ترکیه شناخته می شود و یکی از پر جمعیت ترین دانشگاه های این کشور به شمار می رود. علاقمندان به رشته پزشکی بیش ترین تمایل را برای حضور در این دانشگاه از خود نشان می دهند.

این دانشگاه در طی چهار دهه فعالیت خود، توانسته است در زمینه های مختلف علمی و پژوهشی پیشرفت های قابل توجهی را تجربه کند و امروزه به عنوان یکی از 100 دانشگاه برتر تحقیقاتی در قاره آسیا شناخته می شود. توجه بیش تر مدیریت دانشگاه به رشته های پزشکی سبب شده است تا یکی از برترین بیمارستان های کشور ترکیه تحت نظارت همین دانشگاه به بهره برداری برسد.

فعالیت های دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه

چنانچه گفته شد دانشگاه دوکوز ایلول در سال 1982 در ازمیر افتتاح شد اما در طی یک دهه فعالیت خود به طور چشمگیری گسترش یافت به صورتی که در سال 1992، بیش از 41 موسسه آموزشی در 5 شهر کشور ترکیه تحت نظارت این دانشگاه فعالیت می کردند.

این دانشگاه تا سال 2019 نیز به پیشرفت های آموزشی خود در زمینه های مختلف ادامه داده است به گونه ای که در این سال، 17 دانشکده تخصصی، 10 موسسه آموزش تخصصی، 3 مدرسه، 1 هنرستان هنرهای زیبا، 6 مدرسه فنی و حرفه ای، 60 موسسه تحقیقاتی، 1 بیمارستان تخصصی آموزش محور و یک موسسه توسعه تکنولوژی تحت نظارت مستقیم این دانشگاه فعالیت علمی خود را ادامه می دهند.

در حال حاضر 72540 دانشجو در دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه مشغول تحصیل هستند و 3294 عضو هیئت علمی این دانشگاه وظیفه هدایت آن ها را بر عهده دارند. از جمله مهم ترین امکانات این دانشگاه می توان به مرکز توسعه و تحقیقات این دانشگاه اشاره داشت. مهم ترین زمینه های تحقیقاتی این دانشگاه در بخش های پزشکی و در رابطه با رفتارهای سلولی، زیست شناسی سرطان و زیست شناسی مولکولی اختلالات ژنتیکی است. این دانشگاه همچنین مجهز به 14کتابخانه است که مساحتی بیش از 19000متر مربع را پوشش می دهند و امکان مطالعه را برای 2336 نفر به صورت همزمان فراهم می آورد.

موسسات آموزشی دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه

در بخش قبل در رابطه با امکانات دانشگاه دوکوز ایلول مواردی را اشاره داشتیم و حال به معرفی بخش عمده ای از آن ها خواهیم پرداخت. هر فرد علاقمند به تحصیل در این دانشگاه در ابتدای امر باید آگاهی کاملی از مکان تحصیل خود داشته باشد و اطمینان حاصل کند که در چه مکانی از دانشگاه امکان ادامه تحصیل را خواهد داشت. موسسات آموزشی دانشگاه دوکوز ایلول عبارتند از:

موسسه اصول آتاتورک و تاریخ انقلاب ترکیه

موسسه علوم دینی

موسسه علوم آموزشی

موسسه علوم و فنون دریایی

موسسه علوم کاربردی طبیعت

موسسه هنرهای زیبا

موسسه علوم بهداشتی

موسسه علوم اجتماعی

موسسه همودیالیز و پیوند

موسسه آنکولوژی

موسسه زیست پزشکی ازمیر

علاوه بر این موسسات دانشکده های این دانشگاه بزرگ عبارتند از:

دانشکده علوم آموزشی

دانشکده علوم دریایی

دانشکده علوم پایه

دانشکده زبان شناسی

دانشکده هنرهای زیبا

دانشکده پرستاری

دانشکده حقوق

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

دانشکده الهیات

دانشکده اقتصاد

دانشکده مهندسی

دانشکده معماری

دانشکده علوم بهداشتی

دانشکده تربیت بدنی

دانشکده پزشکی

خوابگاه های دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه

یکی از مهم ترین امکاناتی که هر دانشگاه می تواند در اختیار دانشجویان بین المللی خود قرار دهد، خوابگاه های دانشجویی است. اگرچه هزینه های زندگی و تحصیل در کشور ترکیه چندان بالا نیست اما باید به این نکته اشاره کرد که بسیاری از افراد به دنبال راهی برای «اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه» و خوابگاه های دانشجویی در این کشور هستند.

دانشگاه دوکوز ایلول به 4 خوابگاه دانشجویی مجهز است که دو خوابگاه آن مختلط است و یک خوابگاه مخصوص دختران و یک خوابگاه مخصوص پسران نیز در دسترس دانشجویان قرار گرفته است.

خوابگاه مخصوص دختران این دانشگاه مجهز به 504 تخت است و در دانشکده علوم آموزشی این دانشگاه واقع شده است. خوابگاه مخصوص پسران نیز مجهز به 760 تخت است و به عنوان بزرگترین خوابگاه دانشگاه شناخته می شود. دو خوابگاه مختلط این دانشگاه نیز به ترتیب 66 و 44 تخته هستند و ظرفیت کمی را پذیرش می کنند. در بسیاری از موارد افرادی که همراه همسر خود در این دانشگاه تحصیل می کنند در چنین خوابگاه هایی ساکن می شوند.

اخذ پذیرش از دانشگاه دوکوز ایلول

یکی از مهم ترین مسائلی که در بررسی شرایط دانشگاه دوکوز ایلول باید به آن توجه داشته باشیم، شرایط اخذ پذیرش در این دانشگاه است. در مرحله اول باید به این نکته اشاره داشت که در رده بندی های مختلف این دانشگاه در رده های 700 تا 1200 قرار گرفته است و در جمع دانشگاه های تراز اول ترکیه قرار ندارد اما دانشکده پزشکی این دانشگاه در جمع 500 رشته برتر جهانی شناخته می شود.

دانشجویان برای دریافت پذیرش از دانشگاه دوکوز ایلول باید مدارک خود را به دانشگاه تحویل دهند. البته دانشجویان بین المللی این فرصت را خواهند داشت که به صورت آنلاین مدارک خود را جهت بررسی در اختیار دانشگاه قرار دهند. مدارک عمومی مورد نیاز متقاضیان تحصیل در دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه عبارتند از:

اسکن صفحه اصلی گذرنامه

اسکن یک قطعه عکس رنگی

ریز نمرات تحصیلی آخرین دوره تحصیلی

مدرک نهایی آخرین دوره تحصیلی

مدرک معتبر زبان (در صورت وجود)

رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک تحصیلی

مدرک قبولی در آزمون های ورودی

دانشجویان برای ادامه تحصیل در دانشگاه دوکوز ایلول در کشور ترکیه باید حتما در آزمون YOS یا GRE شرکت کنند و نمره کافی را بدست آورند. شرکت در آزمون های ورودی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه یک عمل رایج است و معمولا تنها در دانشگاه های خصوصی این کشور آزمون ورودی برگزار نخواهد شد

3
امتیاز :
بدون رای!

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟