دانشگاه حاجت تپه در یک نگاه

 دانشگاه حاجت تپه در یک نگاه

دانشگاه حاجت‌ تپه (Hacettepe University) دانشگاهی دولتی است که در سال ۱۹۶۷ پایه‌گذاری شد و در آنکارا پایتخت کشور ترکیه واقع شده است. این دانشگاه به‌عنوان بهترین دانشکده پزشکی ترکیه به شمار می‌آید. دانشگاه حاجت تپه از لحاظ عملکرد دانشگاهی در جایگاه اول دانشگاه‌های ترکیه قرار دارد. طبق گزارشات سیستم رتبه‌بندی جهانی یو.اس.نیوز (US News Global University Rankings) در سال ۲۰۱۸، دانشگاه حاجت تپه در رشته پزشکی بالینی در ترکیه رتبه نخست و در جهان رتبه ۲۰۸ را دارا می‌باشد. دانشکده پزشکی این دانشگاه به عنوان بهترین در کشور شناخته می‌شود. باتوجه ‌به حداقل نمرات مورد نیاز برای ثبت نام در مدرسه پزشکی، دانشگاه حاجت تپه در میان دانشکده‌های دولتی بیش از یک دهه در صدر جدول قرار دارد و بسیاری از دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند این دانشگاه را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند.

در این دانشگاه ۱۴ دانشکده و موسسه، ۲ دانشکده کاربردی (applied schools)، ۵ دانشکده فنی و حرفه‌ای، یک هنرستان و ۱۰۴ مرکز تحقیق و مطالعات قرار دارد. دانشگاه حاجت‌تپه دارای دو پردیس اصلی است که یکی از آن‌ها در شهر قدیم آنکارا (Ankara’s Old Town) و دیگری در محدوده بی‌تپه (Beytepe) واقع شده است که بیش از ۵۰۰ هکتار بیشه زار دارد؛ مرکز پزشکی در پردیس شهر قدیم قرار دارد. پردیس‌های دیگر در بسولر، پولاتلی و سینکان واقع شده‌اند.

خوابگاه دانشگاه حاجت تپه

امکانات رفاهی اقامتی متنوعی در هردو پردیس وجود دارد. خوابگاه‌های استاندارد پردیس بی‌تپه قابلیت میزبانی از ۳.۴۷۲ دانشجو را دارد. هزینه اجاره این خوابگاه‌ها بین ۳۱۰-۲۰۵ لیرترکیه برآورده می‌شود که معادل ۱۷۰-۱۱۵ دلار آمریکا است. علاوه بر این، پردیس سیه‌هیه (Sıhhiye) دارای ۲ مهمانسرا (ظرفیت: ۲۹۲ اتاق) است و پردیس بی‌تپه دارای خانه‌های دانشجویی (ظرفیت: ۱۸۸۰ دانشجو) و دو خوابگاه خصوصی (ظرفیت: ۱۳۴۰ دانشجو) است.  همچنین در اطراف دانشگاه بیش از ۱۲خوابگاه خصوصی (با ظرفیت ۱۰۰-۵۶ نفر) وجود دارد.

پردیس دانشگاه حاجت تپه

پردیس اصلی- مرکز پزشکی

پردیس اصلی در سیه‌هیه، آنکارا واقع شده است. در این پردیس دانشکده‌های دندان‌پزشکی، پزشکی و داروسازی، موسسه بهداشت کودکان، علوم سلامت، علوم عصبی، سرطان‌شناسی، مطالعات سلامت عمومی و جمعیت، دانشکده مدیریت بهداشت، فناوری بهداشت، اقتصاد خانه، پرستاری، خدمات فیزیوتراپی و بازپروری و سلامتی، بیمارستان‌های آموزشی (بیمارستان بزرگسالان، بیمارستان کودکان ایهسان دوگراماسی و بیمارستان سرطان‌شناسی)، کتابخانه زیست پزشکی، واحدهای تحقیقاتی زیست پزشکی، خوابگاه‌های دانشجویی، مراکز ورزشی و تفریحی و کلاب‌ها واقع شده‌اند.

 پردیس بی‌تپه

این پردیس در بی‌تپه واقع شده است. دانشکده‌های اقتصاد و علوم مدیریت، آموزش، مهندسی، هنرهای زیبا، علوم طبیعی، موسسه تاریخ مدرن ترکیه، علوم طبیعی، علوم هسته‌ای، علوم اجتماعی، دانشکده زبان‌های خارجی، دانشکده فنی و حرفه‌ای، دانشکده علوم ورزشی و فناوری، دفتر مدیریت، کتابخانه، خوابگاه دانشجویی، مراکز ورزشی و تفریحی در این پردیس واقع شده‌اند.

دانشگاه حاجت‌تپه در حال حاضر دارای ۱۳ دانشکده، ۸ هنرستان‌ فنی و حرفه‌ای، یک هنرستان هنرهای زیبا، ۱۳ موسسه و ۴۱ مرکز تحقیقاتی است. حاجت‌تپه دانشگاهی دولتی است که عمدتا توسط بودجه دولتی توسط پارلمان ترکیه پشتیبانی می‌شود. بیش از ۱۵۰دوره در مقطع کارشناسی و بیش از ۲۰۰ دوره در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. حدود ۴۹۵۸۲ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌باشند و حدود ۳.۲۷۹ کارمند در دانشگاه حاجت‌تپه مشغول به کار می‌باشند.

پردیس بی‌تپه دارای محیط جنگلی مصنوعی ‌است بطوری که می‌توان در آنجا فعالیت‌های ورزشی مختلف همچون پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری کوهستان، دو انجام داد؛ این جنگل محیط ایده‌آلی برای انجام فعالیت‌های تفریحی می‌باشد.

7
امتیاز :
بدون رای!

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟